Poradna rubriky:
Aktuality (1)
Choroby (2)
Infekce psů (5)
Krmivo (2)
Léčba (2)
Veterina (3)
Zvířata (6)
Kontakt:

Plaská 54A
323 00 Plzeň
(modrý dům naproti Delvity, vstup ze zadní části domu)

MVDr. Zdeněk Drozd
mobil: 602 773 645

E-mail: drozd.zdenek@gmail.com

Poradenství

V případě jakéhokoli dotazu ohledně Vašich domácích mazlíčků a zvířecích svěřenců máte možnost se obrátit na naši veterinární ordinaci, ať už formou příspěvků v poradně na webových stránkách nebo také na e-mail ordinace (drozd.zdenek@gmail.com).

Velmi se omlouvá, ale vzhledem k velkému množství spamů mne prosím kontaktujte na e-mail.

Komentář

Komentář z Lenka
Čas: 2. 11. 2008, 11.40

dobrý den, mám doma 10 měsiční fenku křížence malýho vzrůstu, má 3,5kg. Poslední tři dny v noci zvrcí, ale jenom žalůdeční šťávu, alespoň myslím. prosím mporaďte, je potřebná návšteva veterináře?

Odpověď: Zvracení může souviset např. s onemocněním ledvin, doporučuji návštěvu. Z.D.

Komentář z Michaela
Čas: 16. 11. 2008, 13.53

Dobrý den,
doma máme dva kocoury a jeden z nich je nejspíš nemocný. Často po něm nacházíme malé hromádky, často se drbe a je už taky starší, něco kolem 6 roku. Bojíme se aby nám neumřel a zkusili jsme nasadit černé uhlí. A tak bych se chtěla zeptat jestli bychom měli navštívit veterináře nebo třeba kocourovi jen něco chybí?
Odpověď: Doporučuji navštívit lékaře. Zvíře je nutno vyšetřit a zahájit léčbu. Z.D.

Komentář z o.nahalkova
Čas: 28. 12. 2008, 18.53

dobry den
3 roky persky kocour,kastrovany.na hrbete asi 5 cm od ocasu se vytvorila pod kuzi bulka.pohmatem je volna ,pri stisknuti nekdy reaguje nekdy ne.je nutne odstraneni.je meka.
dekuji za odpoved
Odpověď: Podle toho jak jte mi to popsala, se domnívám, že není nutné ryché odstranění bulky. Doporučuji bulku sledovat, popřípadě provést biopsii a vyšetření. Bulku tam může mít celý život a nic se dít nemusí. Ovšem pokud by se měnila, rostla, je lepší ji odstranit a vyšetřit, mohlo by se jednat o nádor. Z.D.

Komentář z Michaela.B
Čas: 28. 2. 2009, 7.56

Dobrý den,
máme z útulku 5ti měsíčního křížence NO (fena) a při jídle
hrozně hltá – jídlo skoro nekouše a hned poliká. Chtěla jsem Vás
poprosit o radu, jak fenku naučít jíst normálně. Děkuji
Odpověď: Vaše fenka se musí aklimatizovat, žila v prostředí kde měla o svůj oběd strach. Je mladá potřebuje krmit několikrát denně. Hltání je pro ni přirozené. Neučte ji jíst normálně, to se postupně naučí sama, spíše se jí snažte porozumět. Z.D.

Komentář z Tomáš
Čas: 10. 6. 2009, 9.49

Dobrý den,
zemřel mi německý ovčák. Zajímala by mne nejpravděpodobnější možná příčina. Před asi 12.dny začal občas sípat, později to bylo častější a začal dávit tekutinu. Začal méně žrát, asi polovinu běžné dávky. Zvěrolékař mu začal dávat jednou denně injekcí antibiotika a párkrát přidal i další lék (zatím nevím jaký, nemám ještě účet). Zdálo se to jako nachlazení. Dále však hubnul, a ještě méně žral, musel jsem ho nutit po kousíčkách, ani dobroty, které nedostával denně, ale velmi mu chutnaly, nechtěl. Zrychleně dýchal, dávil tu tekutinu, podle mne z plic.
Po smrti mu stále ta tekutina vycházela z čenichu a tlamy, po 3 hodinách se objevila s příměsí krve. Ten výtok trval ještě 24 hodin po smrti, kdy byl pohřben.
Odpověď: Diagnóza je spíše hypotetická, mohlo se jednat o edém plic,plicní embolii, nádorové změny či selhání srdíčka. Více by prozradila pitva. Zdeněk Drozd.

Komentář z Michaela
Čas: 2. 7. 2009, 21.54

Dobrý den,

máme 9měsíční fenu křížence NO, která začala tak před měsícem poprvé hárat. Na internetu jsem se dočetla, že feny hárají asi 23 dní, ale naše fena hárá už 30 dní a stále poměrně hodně. Myslíte si, že je to normální nebo by bylo lepší navštívit veterináře. Děkuji

Komentář z Lucie
Čas: 6. 7. 2009, 23.59

Dobrý den,
mám 1,5letého džungarského křečka, který má už velmi velký nádor na břiše. Když se objevil tj. asi před 3 měsíci navštívila jsem veterinářku, která řekla, že ho mám nechat doma dožít. Já si ale nejsem jistá jestli tohle „dožívání“ je to nejlepší řešení, podle všeho už má i špatné zuby.
Potřeboval bych ho vidět a vyšetřit. takto radit je nekorektní.Asi jste přemýšlela o euthanázii. Zdenek Drozd.

Komentář z Martin Machulka
Čas: 21. 7. 2009, 18.09

Dobry den nase fenka poprve hara je ji cca 10 mesicu,chteli sme se zeptat jestli je vhodne ji nechat vykastrovat a co to obnasi bydlime v byte a kolik tento zakrok stoji vazi kolem 11 kilo.Diky Machulka
Odpověď: Je důležité zvážit výhody a nevýhody kastrace. Jedná se o trvalý zákrok. Pokud nechcete mít štěňátka zákrok Vám doporučím. Cena kastrace fenky je v různých zařízeních různá. pohybuje se od 3000 do 10000 kč. S podravem Zdenek Drozd.

Komentář z Jana Kepková
Čas: 11. 8. 2009, 16.28

Dobrý den,
před necelými třemi týdny jsme si s přítelem pořídili samečka potkana. Od doby co jsme ho přinesli domů neustále pšíkal, zhruba každých 20 vteřin, také několikrát denně sebou začal cukat a velice rychle se přemisťovat po svém boxu, zdálo se že to on sám nemůže nijak kontrolovat, protože se skoro pokaždé bouchnul o něco do hlavy. Když jsem mu poprvé čistila obydlí, zjistila jsem, že všude po domečku a po celém boxu jsou zaschlé kapičky červené tekutiny, jako první mě napado že je to krev, ale na internetu jsem dohledala že je to nejspíš porfyrin. Pšíkání jsem dávala za vinu podestýlce, proto jsem hobliny vyměnila za nasekaná dřívka. Potíže trochu ustoupili, už nepšíká tak často, ale stejně pšíkne minimálně jednou do minuty, a cukání má pořád, někdy má po tomto „záchvatu“ i špatnou stabilitu a dělá mu problém se očistit.
Dnes ráno jsem proto byla na veterině, doktor mu píchl emoxil, načež to červené barvivo vylučuje ve většim množství než před injekcí, teď už ho má vidět i kolem čumáku, což předtím neměl. Sama jsem zastánce alternativní medicíny kdykoliv je to možné, a proto prosím o radu, zda by pro potkana byla alternativní medicína řešením.
Předem děkuji za odpověď, Jana Kepková

Odpověď: Váš lékař mu asi aplikoval enrofloxacin ve specialitě Enroxil. Antibiotikum, které se používá na léčbu bakteriálních onemocnění. Pravděpodobně se jedná o onemocnění pasterelózou. Ta vylučuje dermonekrotoxin a ten může být příčinou krvácení z nosu. Váš lékař postupuje správně. Na předepsání homeopatika by jste měla navštívit homeopata. Ke stanovení léku je potřeba zvíře vyšetřit. s pozdravem Zdenek Drozd.

Komentář z Tomáš Rachman
Čas: 10. 9. 2009, 18.05

Dobrý den.
Rád bych vás požádat o radu. Máme kocourka 7 let. Ve svých dvou letech podstoupil operaci protože ho trápily močové kameny. Pak 5 let klid. a nyní poslední cca měsíc kocourek polehává, olizuje tvárnice, a neustále si olizuje kožíšek, před pár dny přes půl dne prozvracel. U zvěrolékaře jsme dostali jakési prášky ale vůbec to nepomohlo a dnes. měl dá se říct jakýsi záchvat kdy lehnul no bok, položil hlavu a začal syčet a do toho mňoukat. Vzali jsme ho na polikliniku a doktorka nám oznámila že mu odchází ledviny. že má málo krevních destiček a až 5x vižší hodnoty (dusičnany a fosfor). A doporučila uspat.
Nedokážu si představit že bychom ho nechali usmrtit. A tak jsme dostali nějaký prášek na vázání fosforu do stolice a dietní konzervy. Ale stejnak mu prý nedává moc času. A já bych vás chtěl požádat o radu. jestli existuje jakákoliv možnost jak tuto zkutečnost zvrátit,
Předem vám moc děkuji za odpověď. S pozdravem Tomáš Rachman

Odpověď: Selhání ledvin, jedná se pravděpodobně nezvratný stav. Dochází k hromadění kreatininu, močoviny a ostatních toxických látek v organismu. U lidí se tento stav řeší transplantací ledvin, někdy mohou pomoci diuretika a masivní ifuse. Zašlete mi prosím na email výsledky laboratorního vyšetření, pak se k tomu budu moci vyjádřit. Z.D

Komentář z Ondřej Turek
Čas: 20. 12. 2009, 8.49

Dobrý den,
Mám zakrslého králíčka lvíčka, který porodil 2 mláďátka. 10.12.2009 do upraveného hnízda a normalně se o ně starala. V pátek 18.12. je začala vyhazovat z hnízda. Králice stále dýchá hrozně rychle a ma menší ztrátu chuti a příde nám že se o mladé nestará.Jedno z mláďat odběhlo za matkou a ona před ho ignorovala a utekla. Tak sem se chtěli zeptat jestli může jít o nějakou nemoc nebo důvod jejího chování je normální?
Děkuji za odpověď
Odpověď: Ano, zvíře může být nemocné, ale taky se může jednat o normální chování. Z.D.

Komentář z Hanka
Čas: 10. 1. 2010, 21.05

Dobrý den,
chtěla bych si pořídit pejska, ale než to udělám musím samotřejmě zjistit kolik mě pejsek bude stát. Už jsem si našla všechny informace, ale stále nikde nemohu najít kolik stojí očkování a kolik odčervení a jak často se vlastně má očkovat a odčervovat?
Děkuji
Odpověď: Zvíře se má odčervovat 2x za rok. Vakcinaci provádí každý lékař za svou cenu. Bylo by rozumné kontaktovat lékaře, kterého chcete navštěvovat. Cena závisí na zvolené vakcíně a vakcinačním schématu. Odčerveví zase na hmotnosti zvířete. S pozdravem MVDr. Zdenek Drozd

Komentář z Dana
Čas: 31. 3. 2010, 14.34

Dobrý den,
Do kterého roku feny hárají a přichází jejich „přechod“. Jedná se o křížence špic a asi jezevčík. Děkuji
U fenky nemusí přijít přechod a mohou hárat do pozdního věku. Z.D.

Komentář z Aneta
Čas: 18. 6. 2010, 16.21

Dobrý den,
má fenka si vymkla ramenní kloub a asi týden jsme chodili na injekce. Už nekulhá a veterinář nám řekl, že to chce jen klid. Osobně si myslím, že ještě v pořádku zdaleka není. Občas (když třeba vstává) je v kloubu slyšet lupnutí. Já si to vysvětluji tak, že kloub je sice na svém místě, ale stále má uvolněné vazy. Jakou byste doporučil další léčbu, aby bylo zase vše Ok a nedošlo k dalšímu vymknutí? Je vždy nutná operace? Děkuji za odpověď.
Doporučil bych klidový režim a později rehabilitaci. Z.D.

Komentář z Šárka
Čas: 5. 8. 2010, 9.16

Dobrý den,
prosím o informaci, zda děláte kastaci u fretky (samec) a
v jaké době (stáří zvířete) se kastrace provádí. Je ostranění pachových žláz zakázáno, dle zákana?
Děkuji za odpověď.
Ano kastraci provádíme. A odstranění pachových žláz je zakázáno. Dle zákona se jedná o týrání zvířat. Z.D.

Komentář z Andrea
Čas: 4. 11. 2010, 16.51

Dobrý den,
ráda bych vás požádala o radu.Mám pejska,zL. kokršpaněla a je mu 12 let.Byla mu zjištěna po nabrání krve silně zvýšená aktivita ALT 6,83 a snížená hladina močoviny 2,8 celý krevní obraz není moc dobrý.Pejsek je trochu slabší,ale pije a papá.Chtěla bych vědět jestli se to dá nějak léčit Děkuji za odpověď.

Komentář z Kristina Bílková
Čas: 18. 11. 2010, 23.08

Dobrý den,
mám 8 nedělní kotě, kterému neustále slzí pravé oko a tvoří se mu kolem ospalky. Oko i častěji přivírá. Ráda bych se zeptala, zda existují nějaké kapky, které by mu pomohly? Popřípadě zda se dají použít klasické kapky Visine. Předem děkuji za odpověď.
Odpověď: Doporučuji Vám navštívit veterinárního lékaře. Výtok z oka může být pouze příznakem vážnějšího onemocnění např. chlamydiózy. Na klasické kapky Visine, tento nejčastěji reklamovaný oční preparát, raději zapomeňte, je určen pro lidi. Není dobré dávat zvířatům lidské léky, můžete jim tím ublížit a to jistě nechcete. S pozdravem Zdeněk Drozd.

Komentář z Alena Štroblová
Čas: 20. 12. 2010, 14.49

Dobrý den, měla bych k Vám velkou prosbu. Potřebovala bych poradit – máme doma trošku většího jorkšírského teriéra. V březnu příštího roku mu bude 7 let. Je kastrovaný, ale ze zdravotních důvodů a také trošku oplácaný. Je to takový pes pohodář, jak mu říká můj manžel. Prosinec je pro něho nejhorší měsíc, protože má panickou hrůzu ze zábavné pyrotechniky. Nejhorší je samosebou Silvestr a Nový rok. Je mi ho opravdu líto a Vás bych chtěla poprosit o radu, zda mu nemohu podat nějaké sedativum nebo uklidňující léky, aby tu dobu zejména okolo Silvestrovské půlnoci prospal. Je tak vystresovaný, že na tento stres někdy i nasedá epileptický záchvat. Jelikož jsem zdravotnice, vím co v takové situaci dělat a protože epileptické záchvaty mívá tak jednou nebo dvakrát do roka, zatím jsem to neřešila. Myslím si, že četnost těch záchvatů je opravdu malá. Máte na to jiný názor???Mnohokrát děkuji za rychlou odpověď. Já jen, abych si k Vám kdyžtak zajela pro ty léky…jestli něco takového existuje? Báječný zbytek dne.
Prosím zavolejte mi.MVDr. Zdenek Drozd.

Komentář z Petra Fremrová
Čas: 31. 10. 2011, 16.20

Dobrý den, pane doktore
prosím Vás poraďte. Mám téměr 8letého pinče, nedávno jsem si u něho všimla, že občas stojí na zadních nohou ale přední část těla leží a v takovéto pozice je nehnutě i několik minut přičemž chvílema přenáší váhu na zadní nohy..
Může se jednat o nějaký zdravotní problém?

Předem moc děkuji za odpověď.
Odpověď: Takto se může projevovat bolest bříška. Příčina paraziti, špatné trávení a nebo něco jiného. S podravem MVDr. Zdeněk Drozd

Komentář z Irena Navrátilová
Čas: 27. 3. 2012, 7.31

Dobrý den
U ročního psa /Labrador/ se na nose dělají prasklinky, které hnisají . Při procházkách nosí košík ,aby nedošlo k infekci.
Nos se neustále natírá různými mastičkami / od veterináře/, ale nic nepomáhá.
děkuji za odpověď
Zkuste preparát Silicea CH 5. MVDr. Zdenek Drozd

Komentář z Martina
Čas: 20. 4. 2012, 22.28

Dobrý večer, máme 10 měsíční štěně parson teriéra.Byla mu diagnostikována alergie, zatím nevíme na co, testy prý mohou být provedeny až v roce. Neustále si škrabe čumáček a vylizuje zadní nohy u kolenou. Museli jsme ho 2-3x týdně koupat v šampónu, který jsme dostali (na nohou mu byl proveden stěr a byly tam plísně), užívá lososový olej a bere antihistaminika – Zyrtec, nyní Zodac.Vypadalo to, že se to zlepší, ale za poslední týden jakoby se to zhoršilo. Je možno změnit anithistaminika, např. Claritine nebo Tavegyl? Mají trochu jiné složení, třeba budou zabírat lépe. Jaký postup byste doporučil? Krmíme Royal Canin pro štěňata, neměli bychom změnit krmení – hypoalergenní? Postižená místa mu nechceme zatím natírat žádnou kortikoidovou mastí, jak nám chce dát náš veterinář. Homeoptická léčba není možná?
Děkuji za odpověď
Homeopatickou léčbu musí předcházet vyšetření, klinické příznaky je možné zmírnit či utlumit. Změnu krmení bych Vám doporučil. Zkuste ještě antiparazitární preparát Advocate.S podravem MVDr. Zdeněk Drozd

Komentář z Monika Podkalkská
Čas: 2. 12. 2012, 16.06

Dobrý den,máme doma hrbosrstého jezevčíka nezi nohama má nádor od pátku nic nejí lehla si a vstane jem když jí pomůžeme co sní máme dělat?? děkuji
Zajděte s ním k lékaři.Z.D.

Komentář z Janka
Čas: 25. 12. 2012, 17.33

Dobry vecer,ja mám doma fenečku,ve stredu ji bude 8 tyzdnu a kdyz jsem ji vencila tak se zamotala do neceho pichlaveho a ted si okusuje labky a knuci,ale ja nic nevydim,ze by tam neco mnela.Muzete mi prosim poradit co mam delat???Predem dekuji…
Dobrý den navštivte lékaře může tam mít bodláky nebo ovsíř. Z.D.

Komentář z hana šaškova
Čas: 29. 12. 2012, 13.35

Dobrý den, dcera dostala králíčka (neplánovaně). Byl kupovaný ve zverimexu, nevím, jak starého, prý mládě. Dočetla jsem se se, že je nutné očkování. Je opravdu nutné? Pokud ano, v jaké cenové relaci? Děkuji.
Dobrý den vakcinace je nutná 2x ročně se vakcinuje proti moru a myxomatóze králíku. Cena je v rozpětí 120- 200kč. Z.D.

Komentář z Milka
Čas: 8. 3. 2013, 20.52

Dobrý večer pane doktore,mám kocourka ,kterého vrátili chovatelce a stále běhal do kola s hlavičkou u země. Vzala jsem si ho domů a u nás se částečně zklidnil.Dávala jsem mu 3dny 2Xdenně 3kuličky Pulsatilla.Když ho něco rozruší tak lítá do kolečka jak šílený. Je něco proti tomu ale aby to neuškodilo? Je to roční kocourek.
Moc děkuji za odpověď. M.
Podle přiznaků mi přijde, že jde o zánět vnitřního ucha. Neexperimentujte s homeopatiky a zajděte k lékaři. S pozdravem MVDr. Zdeněk Drozd

Napsat komentář