Poradna rubriky:
Aktuality (1)
Choroby (2)
Infekce psů (5)
Krmivo (2)
Léčba (2)
Veterina (3)
Zvířata (6)
Kontakt:

Plaská 54A
323 00 Plzeň
(modrý dům naproti Delvity, vstup ze zadní části domu)

MVDr. Zdeněk Drozd
mobil: 602 773 645

E-mail: drozd.zdenek@gmail.com

Parvoviróza

Akutní, vysoce nakažlivé virové onemocnění, které může končit i smrtí v důsledku dehydratace a bakteriální sepse. Onemocnění postihuje střevo, kostní dřeň, lymfoidní tkáň a svalovinu srdce myokard. Nákaze lze bránit pravidelnou vakcinací. Nemoc nejvíce ohrožuje štěně.

Komentář

Komentář z Leona Vařechová
Čas: 11. 5. 2009, 8.58

Dobrý den. Fena byla přeočkována proti parvě zhruba 1 měsíc před krytím. Jakým schematem očkovat štěnata a jakou vakcínou? Díky L.V.
Odpověď: Vakcinační schéma závisí na nákazové situaci. První očkování se doporučuje v 8 týdnu inaktivovanou vakcinou proti parvoviróze a psince. Před očkováním se musí štěńátka odčervit. Po třech týdnech se musí štěňátka přeočkovat. Při špatné nákazové situaci je možno posunout první očkování na 6 týden, jeden kolega očkoval dokonce v 5 týdnu, nutno říci, že se více zatěžuje imunitní systém štěňátka. Pokud je fenka očkována před krytím, má vysoké hladiny protilátek, může vzniknout při očkování štěněte tzv. imunitní okno. To vzniká pokud je štěně vakcinováno živou vakcinou, tam je vakcinační virus inaktivován protilátkami od matky a nemuže se pomnožit a vyvolat imunitní reakci. U štěńátka po tomto očkování nevzniká imunita proti infekčním nemocem. S pozdravem MVDr. Zdeněk Drozd.

Napsat komentář