Poradna rubriky:
Aktuality (1)
Choroby (2)
Infekce psů (5)
Krmivo (2)
Léčba (2)
Veterina (3)
Zvířata (6)
Kontakt:

Plaská 54A
323 00 Plzeň
(modrý dům naproti Delvity, vstup ze zadní části domu)

MVDr. Zdeněk Drozd
mobil: 602 773 645

E-mail: drozd.zdenek@gmail.com

Nemoci psů a koček

Psi se vakcinují proti těmto chorobám: psinka, infekční zánět jater, parvoviróza, parainfluenza, leptospiróza, vzteklina (rabies), koronaviróza, infekční laryngotracheitida, tetanus, lymská borelióza.

Choroby, proti kterým se vakcinují kočky: panleukopenie – kočičí mor, kočičí rýma, leukóza, infekční peritonitis, dermatofytózy, vzteklina – rabies.

Komentář

Komentář z Jana Kučerová
Čas: 22. 10. 2008, 13.43

Dobrý den, máme doma dvouměsíčního kocourka. je hravý, jí granule Friskies a pije normálně. Přítel mu dal včera kapsičku Whiskas, kterou snědl bez problému, ale ráno jsem při vybírání záchodku našla na trusu krev a má průjem. Je očkovaný minulý týden, na přeočkování i odčervení jdeme za měsíc. Chci se zeptat, čím to může být, že je krev v trusu. Jestli se mohl třeba poranit, je nemotorný a při hraní občas padá na záda. Nebo může být nemocný? Děkuji za odpověď.
Odpověď: Dobrý den, doporučuji Vám kocourka nechat vyšetřit u lékaře. Mohlo by jít o počátek onemocnění či parazitární invazi. Z. D.

Komentář z Drozd
Čas: 22. 10. 2008, 20.06

Krev ve stolici u kocourka pochází z úseku střeva, který je podrážděný a překrvený.Potom dojde k prosáknutí krve do vnitřku střeva. Pak krev odchází ve stolici. Podráždění může být způsobeno parazitem, infekcí, plísní či přerůstáním střevní mikroflóry. Často bývá doprovázeno hlenem, který stěna střeva vylučuje jako ochranu před patogeny. Problém může být způsoben změnou stravy, parazitem či infekcí. Doporučuji z počátku hladovku a potom klinickou dietu a pozvolný přechod k normální stravě. Při změnách celkového zdravotního stavu, dehydrataci se doporučují ATB a rehydrataci organismu. Návštěvu veterinárního lékaře doporučuji. Z.D.

Komentář z denisa micikova
Čas: 29. 10. 2008, 11.39

Dobrý den, máme na zahradě pejska, který má průjem a zvrací… víc myslím nic…. nebo jsem si nevšimla. Zajímalo by mě co to má za nemoc. A z čeho to asi má…? Ona papá granule, ale naši sousedé mají králíky a mrtvé králíky a jejich vnitřnosti vyhazují na kompost. A Sabinka to snědla a začalo to. Nevíme jestli to má z těch králíků, ale myslím, že je to možné. Bojíme se oni. Prosím odepište a poraďte co s ní máme dělat. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď: Zvracení a průjem mohou být způsobeny jak špatnou stravou, tak patogeními organismy ale také mohou mít vnitřní příčinu. Tam se potom může jednat např. o zauzlení střev , zánět slinivky břišní či jater. Doporučil bych Vám návštěvu lékaře. Já v takových případech odebírám krev na biochemické vyšetření, sleduji celkový stav zvířete, teplotu, dehydrataci, bolestivost břicha, je možené vyšetřit RTG dutinu břišní. S pozdravem . Z.D.

Komentář z Leona
Čas: 29. 10. 2008, 17.53

Dobrý den, mám doma Labradora, který strašně sípe a je hodně tlustý přes hrudník. Vůbec nevím co to může být, mám o něj velikou starost.
Mohlo to způsobit, že když byl štěně spadl ze zidˇky?
Moc děkuji za odpovědˇ.

Odpověď: Sípání pejska, může být způsobeno jeho obezitou, věkem a zdravotním stavem. Je potřeba ho vyšetřit a prohlédnout. Z.D.

Komentář z Martina
Čas: 31. 10. 2008, 11.08

Dobrý den, mám doma pejska ši-tzu, kterému je 9 let.V létě prodělal nějakou virozu, kdy měl horečky a nemohl na nohy.Byla mu odebrána krev na boreliozu, která vyšla negativní.Nyní opět kulhá na nohu, na omak je vše v pořádku.Jen když jde tak kulhá, pokud se rozběhne třeba za hračkou nekulhá.Vůbec si s ním nevím rady.Horečky nemá, jí dobře. Žádný úraz prostě nic, že by simuloval? Poraďte, předem díky za odpověď.

Odpověď: Kulhání na nohu (přední či zadní) nemusí souviset s onemocněním prodělaném v létě. Doporučil bych Vám chondroprotektiva, kloubní výživu, kvalitní stravu. Pejskovi je devět let a kulhání může souviset s jeho stářim. Často se takové stavy upraví spontálně. Pokud ne, je tu Váš veterinární lékař. Z.D.

Komentář z Kladna
Čas: 20. 11. 2008, 18.12

Roční kocour, pěkný, zdravě vypadající. Před týdnem jsme byli na očkování, za 14 dní máme jít ještě na přeočkování. Nevím proti čemu je první dávka a proti čemu bude druhá. V očkovacím průkaze má nálepku,na které je napsáno Purevax,RCP,Merial. Asi třetí, nebo čtvrtý den po tomto očkování se začal více zdržovat doma, většinu dne prospí a má zakalené, uslzené oči, od vnitřních koutků se táhne taková bílá blanka, ale je jen přes koutek oka, ne až k zornici. Žere, ale řekla bych, že méně, než obvykle a hlavně granule. Dříve měl nejraději maso, dávala jsem mu i syrové kuřecí, to měl nejraději. Vždycky jsem ho ale dala napřed aspoň na 24 hodin do mrazáku. Chtěla jsem mu nakapat do očí oční kapky, ale nedá se zvládnout.
Děkuji.
Odpověď: Zvíře jak, ho popisujete jeví známky nemoci. Nemocné mohlo být zvíře již ve chvíli vakcinace, nebo mohlo být vakcinací oslabeno a nemoc propukla po vakcinaci a nebo se může jednat o reakci zvířete na vakcinu. Doporučuji Vám navštívit veterinárního lékaře. Ten prověří lokální reakci v mistě vpichu vakcíny, změří teplotu poslechne si kocourka. Popřípadě odběr krev a provede testy. S pozdravem Z.D.

Komentář z Lenka
Čas: 6. 12. 2008, 10.57

Dobrý den máme doma pětiletého kocoura – šedomodré barvy.Začal mít problémy s očima.Výtok z očí není žádný,ale směrem od vnitřního koutku se mu značí na oku nějaká bílá blanka s černým lemem,někdy zasahuje až do poloviny oka.Jinak nemá kocour žádné problémy normálně žere.Chodí ven,ale častěji bývá doma.Je to kastrát v minulosti měl problémy s močením- písek v močovém měchýři,ale vše dietní stravou ustalo.Poradte prosím co stím.Děkuji předem .

Odpověď: Váš kocourek začíná být nemocný. To co vidíte je počínající zánět třetího víčka a může indikovat počátek onemocnění. Doporučuji návštěvu lékaře a zároveň mu přinést čerstvou moč na vyšetření. Z.D.

Komentář z posingerova
Čas: 18. 12. 2008, 18.20

dobry den mam 5letou kočičku nikdy ještě neměla žádné zdravotní problémy , ale má jít na očištění zubního kamene v narkoze a ja se chci zeptat jestli jsou nejaké problémy nebo je to uplně normální zákrok děkuji

Odpověď: Ošetření zubního kamene je normální zákrok. Veterinární lékař před ošetřením zvíře vyšetří, popřípadě provede vyšetření krve, či EKG. Ošetření se provádí v sedaci, nejedná se o narkózu. Z.D.

Komentář z martina
Čas: 24. 12. 2008, 20.47

Dobry den, máme doma 14 letou kočku a včera jsme zjistily ze se ji objevila červená asi 2krat2 cm velká a asi půl cm vysoké bulka ktera občas krvací a hnisa, co stim ? dekuji
A tu bulku ma na bríšku děkuji.

Odpověď: Může se jednat o nádorek na mléčné žláze. Doporučil bych návštěvu lékaře, a zvážení odstranění bulky. Z.D.

Komentář z Honza
Čas: 31. 1. 2009, 11.44

Dobrý den, mám 1,5 roků starého Labradora, žije na zahradě a teď z ničeho nic se neudrží na zadních nohách. Žena ho našla pod stromem uplně vysíleného kdy z. nohy tahal za sebou. Teď je má je jako po obrně. Když ho štípnu tak reaguje a nohy stáhne, ale pokud se staví tak mu to jde těžce a neudrží se na nich. Byli jsme na vyšetření a mvdr řekl že má zvýšené leukocyty na 40000 a kreatikinezi, ale jinak neřekl přesnou diagnozu. PS: asi tak 6 dní před tím než se to stalo byl se mnou v lese a než jsem ho odvolal tak mi donesl kus padlého srnčího.
Odpověď. Stav Vašeho pejska je vážný. Hladina leukocyů je příliš zvýšená. Bohužel informací o nemoci je málo. Bylo by to ode mne neodpovědné se k tomuto vyjadřovat. Ověte se mi na telefon. Z.D.

Komentář z Hanka
Čas: 4. 2. 2009, 22.26

Dobrý den, můj kocourek je na tom hodně špatně. Delší dobu nejí, zvracel a má přes půl oka bílou blanku. Byli jsme u veterinaře, říkal že je to tak na utracení. Že má nevyléčitelnou nemoc a stejně se z toho nedostane. Chtěl
ho utratit, nesouhlasila jsem, píchnul mu tedy antibiotika
a zkoušíme ho léčit. Myslíte, že má nějkaou šanci se z toho dostat? Po těch injekcích trochu jedl a pil. Zkouším mu dávat i výživu v tubě. Když ho chovám vrní, mám to zkoušet dál ho léčit nebo se jenom trápí a je to otázka času?
Odpověď: Dobrý den, k posouzení případu mám málo informací, Zajímala by mne , klinické příznaky, biochemie, t.j. odběr krve, vývoj teplotya krevní obraz. Antibiotikum může pomoci , ale nemusí zvrátit stav nemoci. Kocourka bych musel vidět a vyšetřit. Poradím Vám, věřte svému lékaři. Ale i tak, zázraky se občas dějí. MVDr. Zdenek Drozd

Komentář z František
Čas: 4. 3. 2009, 19.26

Náš pejsek frká a pokašlává. Je to dlouhosrstý ovčák, kříženec. Má 12 let. Pomohly by mu antibiotika? Nechceme ho trápit, je háklivý na zvělolékaře. Mohli bychom mu koupit nějaké léky? Děkujeme za odbornou odpověď.
Odpověď: Pravděpodobně mu antibiotika pomohou. Kašel může také souviset s onemocněním srdíčka. Léky, antibiotika volně prodejné nejsou. Můžete je koupit u veterinírního lékaře, nebo je koupit v lékarně na předpis. Domnívám se že návštěva lékaře bude nutná. Z.D.

Komentář z Kamila
Čas: 19. 3. 2009, 16.09

Dobrý den,
mám doma fenku Huskyho, před pár dny jsem jí nahmatala u mléčné žlázy rosolovitý váleček trochu menší než do dlaně. Falešné březí to nemůže býti, to už poznám.Je ale stále veselá,hravá,jí normálně a na dotyk ji to nebolí. Přátelé mě upozornili na možnou rakovinu, mám strach proto se ptám,nemůže být jen nachlazená? Co to tedy může prosím býti?
Odpověď: Doporučuji Vám navštívit veterinárního lékaře. Může se jednat o nezhoubný nádor, nebo také o zhoubný nádor. Lékař stanoví diagnózu na základě odběru vzorku tkáně a klinického vyšetření. Většina těchto změn je nezhoubná. Často je doporučuji sledovat a pokud se začnou zvětšovat je nutné jejich odstranění. Pravděpodobnost, že je fenka pouze nachlazená je velmi malá. Z.D.

Komentář z Petr
Čas: 23. 3. 2009, 18.50

Dobrý den,
máme doma rok a půl starého jack russela. Živý pejsek se před týdnem vrátil z procházky a postupně začal být silně apatický, přestal žrát a velmi málo pije. Byli jsme dvakrát u veterináře, výsledek: bez teplot, na sono nalezena jen mírně zvětšená slezina a možná prý prostata. Pejsek je silně apatický, s výraznými výkyvy nálad (jeden den si chce hrát, druhý den nejeví ani známku zájmu). Žere velmi velmi málo a sporadicky. Pije také velmi málo. Jinak je očkován ve třech měsících (Eurican DHPPI) i odčerven. Už nevíme co s ním. Poradíte prosím? Děkuji. Petr
Odpověď: Poradil bych Vám vyšetření krve, krevní obraz a biochemii. pokud je problém zobrazí se při tomto vyšetření,ale špatná nálada u pejska nemusí být problém klasické medicíny. Může se jednat o špatný zážitek, smutek, kdy mu odchází lidský kamarád. Může se jednat o znaky postupného pohlavního dozrávání. Tam je potřeba si ho více všímat, pravidelně se mu věnovat a třeba ho seznámit s psími kamarády. Duše živého tvora je stejně zranitelná jako duše člověk. Z.D.

Komentář z Jana
Čas: 17. 4. 2009, 10.01

Dobrý den,
máme doma 5ti letého kocourka,který poslední dobou asi 1x týdně vyzvrátí nestrávené krmivo /taštička,granule/. Může to způsobit špatné odčervení kocourka ? Děkuji za odpověď. J.L.
Odpověď: Příčinou může být špatné odčervení, může to být také onemocnění ledvín. Příčin může být vice. Zdenek Drozd

Komentář z Jana
Čas: 6. 5. 2009, 14.02

Náš pejsek dnes na procházce si lehl a začal si čistit genitálie.Po venčení jsem ho chtěla umýt a zjistila,že má oteklý a zčervenalý žaloudek a stále venku.Vůbec nevím co dělat .Poradíte ?

Komentář z Hana Hrubá
Čas: 31. 5. 2009, 17.13

Náš 12letý jezevčík má potíže se štěkáním a zvrací pěnu podobnou našlehanému bílku a to několikrát za sebou.Co to může být.Poradíte?
Odpověď: Doporučuji návštěvu lékaře. Pejska je potřeba vyšetřit. Z.D.

Komentář z Tereza
Čas: 6. 6. 2009, 11.07

Dobrý den, mám 8-letého kocoura,zlomil si drápek a má to celé zhnisané.Tlapka mu smrdí,tak jsme byli u veterináře,píchl mu nějaká antibiotika,mažeme mu to desinfekcí,stav se nelepší,přestal žrát a je celý horký a má horký a suchý čumák.Pořád spí a nehne se z místa.Děkuji mnohokrát za radu.
Doporučuji chirurgické ošetření. Z.D.

Komentář z Ilona
Čas: 22. 6. 2009, 11.34

Dobrý den.Mám 2-letou kočičku(mainská mývalí).Je pořád strašně hubená,váží tak 3kg.Žádné jiné zdravotní probl.nemá,nemá průjem,potravu přijímá(i když je mlsná):-)
Myslíte,že by se mohlo jednat o nějakou nemoc?Chtěla bych ji nechat vykastrovat,ale mám strach,když je tak hubená.Moc děkuji za radu.
Odpověď: Její hubenost by mohla být přirozená, ale nemohu to tvrdit bez jejího vyšetření.Před kasrací ji nechte vyšetřit veterinárním lékařem. Zdenek Drozd

Komentář z Michaela
Čas: 1. 7. 2009, 15.35

Dobrý den,

máme 9měsíční fenu křížence NO, která začala již před měsícem poprvé hárat. Na internetu jsem se dočetla, že hárání trvá asi 23 dní, ale naše fena hárá už 30 dní a stále poměrně hodně. Myslíte si, že je to normální nebo by bylo lepší navštívit veterináře. Děkuji
Velký problém to může být u starších fenek, ale u tak mladé bych tomu asi ponechal přirozený průběh.Přesto návštěvou veterináře nic neskazíte. Zdenek Drozd.

Komentář z Lucie
Čas: 13. 7. 2009, 19.47

Dobrý den,
máme doma ročního kocourka. Již pár dnů nemůže na zadní nohy. Zadní část těla se mu jakoby motá ze strany na stranu. Chuť k jídlu celkem má a stále se rád mazlí. Mnohokrát děkuji za Vaši odpověď
Zajděte s ním k lékaři. Zdenek Drozd

Komentář z Jarka
Čas: 16. 10. 2009, 12.09

Dobrý den,máme doma 7letou vykastrovanou kočku,4.den nemohla kousat sousto do pusy,pokaždě vyplivla,2krát až 3krát spolkla,víc nic.Myslim,zoubky jsou v pořádku,ani neoteklé,ani po zranění.Je přiměřeně živá,pije vodu a normálně spí.Jestli ji to přejde?Děkuji za radu.
Odpověď: Jestli ji to přejde? To nemohu říci. Lepší než čekat, je navštívit lékaře. MVDr. Zdeněk Drozd

Komentář z Jana
Čas: 3. 11. 2009, 0.26

Dobrý den, mám dvouletého kocoura, poslední týden má hodně lesklé oči a od vnitřních koutků se mu tahne bílá blanka. Mám pocit, jako by měl unavené oči. Jinak potravu přijímá normálně, chová se pořád stejně, běhá, hraje si, spí v klidu, chytá myši. Mnohokrát děkuji za vaši odpověď!
Odpověď: Doporučuji Vám navštívit lékaře. MVDr. Zdenek Drozd

Komentář z Danuše Čerňanská
Čas: 2. 12. 2009, 3.28

Dobrý den, máme doma 11 letého psa si-tzu. V poslední době dost často frká přes nos, jakoby v něm něco měl. Byli jsme u veterinárního lékaře, který mu změřil teplotu, poslechl srdíčko, ale nedokázal nám vysvětlit příčinu jeho chování. Domů nam dal lék Karsivan 50 – na rozšíření cév. Pes lék užívá, ale projevy jeho nemoci jsou v poslední době častější, několikrát za den a i v noci. Jinak žere, pije a běhá stejně, jako dřív. Mnohokrát děkuji za vaši odpověď!

Pravděpodobně se jedná o otok sliznic v nose. Příčin může být mnoho, např. sucho v bytě, bakteriální infekce či cizí těleso. Klinické příznaky mohou souviset také s věkem pejska. Bez vyšetření Vám k tomu víc neřeknu. MVDr. Zdenek Drozd

Komentář z Pavla Kratochvílová
Čas: 6. 12. 2009, 9.57

Dobrý den, chci se zeptat, jestli je léčitelný tetanus u koček a zda se jím od nemocné kočky nemohou nakazit ostatní (psi, lidé). Veterinářka totiž diagnostikovala tuto chorobu u našeho kocourka, předepsala Entizol a poslala ho do domácího ošetření. Domnívala jsem se. že tetanus je vždy smrtelný, ale snad medicína pokročila. Dékuji.
Clostridium tetani způsobující tetanus je bakterie. Tetanus způsobuje svými toxiny. Ty způsobují ztuhlost svalů. Po odeznění příznaků tj. zmetabolizování a vyloučení toxinů se zvíře uzdraví. Bakterii eliminuje antibiotikum za krátkou dobu, ale toxiny mohou působit několik týdnů. Nemoc není přenosná ze zvířete na zvíře. S podravem MVDr. Zdenek Drozd.

Komentář z KAREL
Čas: 11. 12. 2009, 12.01

Dobrý den,mám 7 letého psa NO a fenku neurčité malé rasy.Po haraní to pes odstonal jako vždy ale přesatal čůrat měl krvavý výtok a horečky. Dostal od veterináře tabletky Augmentin 1 g už se zlepšil začal žrát,jenže jak usne nebo leží tak se s něho leje a venku se mu špatně pořát čůra.Tabletky bere už 8 dní pytlik má trochu zvětšený.Poradíte prosím co dál .Děkují
Odpověď: Pravděpobně se jedná o zánet prostaty. Prostata se zvětší, vzniknou v ní cysty, změna je palpačně cítit přes konečník.. Cysty jsou dobře vidět na sonu. Prostata je bolestivá palpačně zvětšena. Na léčbu zabírá dobře preparát ypozane (viz: http://www.virbac.cz/ypozane.html ) nebo se doporučuje kastrace. Při infekci je samozřejmě dobré podat antibiotika. Infekce může také postihnout močový měchýř. S pozdravem MVDr. Zdenek Drozd.

Komentář z Hana Hanzlikova
Čas: 10. 1. 2010, 18.19

Dobry den, mame 5 let starou kocku. Uz tri dny vyplivava sliny – vypada to jako kdyz chce zvracet, ale vzdy vyplivne pouze sliny. Potom zacne poskakovat a utece…Nevite co by to mohlo byt? Normalne zere a nema zadne viditelne obtize – horecka, kasel atd. Nos ma studeny. Divali jsme se ji do tlamicky, ale nic jsme nevideli. Nemuze to byt neco vazneho? Dekuji predem za odpoved.
Odpověď: Dobrý den, kočku něco trápí v tlamičce. Může se jednat o uvolněný zub či namotaný vlas. Doporučuji Vám navštívit svého veterinárního lékaře. MVDr. Zdenek Drozd

Komentář z Červášek Jiří
Čas: 26. 1. 2010, 16.12

Přeji dobrý den.Mám 10ti letého beaucerona,kterému byl vyoperován tumor u řitního otvoru již 3x.(vždy po půl roce)Po posledním odstanění dostal lék Ypozane 15 mg.Lék užíval 7 dní.V březnu uplyne 1/2 roku to by měla být doba učinku léku.Je možné použít lék znovu nebo čekat na vznik dalšího tumoru.Co mu méně uškodí.Kastraci nechci.Děkuji.
Odpověď: Doporučil bych histologické vyšetření tumoru. To by velmi upřesnilo prognózu. Důvod medikace léku Ypozane by jste měli konzultoval s lékařem, který lék předepisoval. Nemusí mít na růst tumoru žádný vliv. Pravděpodobně by ho neovlivnila ani kastrace. S pozdravem Zdenek Drozd.

Komentář z Nela
Čas: 7. 3. 2010, 21.13

Dobrý den, v pátek o víkendu mi při procházce zkolaboval pejsek – rok a půl starý francouzký buldoček. Podlomili se mu nožičky a on upadl, chvilinku byl mimo – nastestí dýchal, po chvilce se probral ale byl zmatený. Na nohách už stál ale nechtěl nohy, tak jsem ho vzala do náruče a odnesla domů. Dnes jsem byla u veterináře – řekl že má v dutině břišení vodu – píchl mu 2 injekce a vzal mu krev. Dal mu prášky a zítra s tím jedu na kontrolu. Veteřínář mi řekl, že mi může i umřít, že mu ta voda vadí při dýchání. Prosím poradte mi co bych mohla udělat aby bylo mému pejskovi lépe. Abych mu pomohla od bolesti, a co nejdříve mu ta voda co má v těle zmizela. Děkuji Kopencová
Odpověď: Věřte svému veterináři je to odborník, on pejska vyšetřil, stanovil diagnózu a teď ho léčí. Nevím jak se k tomu vyjádřit. Ascités, voda v břiše může být způsobena např. onemocněním srdce, jater, pankreasu atd. V dutině břišní se může také nacházet krev tam mohou být příčinou např. nádory na játrech. Na radu se zeptejte svého veterinárního lékaře. MVDr. Zdenek Drozd

Komentář z Marta
Čas: 23. 3. 2010, 19.51

Dobrý den, máme doma ani ne roční kočičku. Dnes jsme si s přítelem všimli, že má zlomený drápek, ale zdá se, že z něj vyrůstá nový. Chtěla jsem se zeptat, jestli je to v pořádku nebo máme zajít k veterináři? Nemá problém s pohybem, skáče a je hravá jako obvykle… Děkuji za Vaši odpověď!

Komentář z Kateřina
Čas: 25. 3. 2010, 12.39

Dobrý den, máme doma 15-tiletou fenku křížence…už pár dní má hnisavý výtok z očí (velké množství ospalků okolo obou očí), mají světlou barvu…i když se jí oči snažím čistit, nelepší se to…poraďte mi, prosím, co by to mohlo být a zda mám tedy navštívit zvěrolékaře. Děkuji za odpověď K. Forejtová

Komentář z Krumlova
Čas: 7. 4. 2010, 9.37

Dobrý den, volně žijící starý kocour trpí zánětem spojivek a nyní hustou rýmou a kašlem.
Mohu mu podat antibiotikum (Augmentin)?
Kolik mg. na 1 kg váhy?
Děkuji za odpověď.
Krumlová M.
Odpověď: Nejsem příznivcem samoléčby. Kdy si chovatel stanoví diagnózu, vybere lék a léčí zvíře. Kam tento přístup chovatele může vést, ponechám na vaši vlastní úvaze. Obecná dávka je 12 mg na kg váhy 2x denně po dobu 5-7 dnů. Se vší úctou MVDr. Zdeněk Drozd

Komentář z Ing.Michal Babinský
Čas: 14. 4. 2010, 16.40

Máme 10 ročnú fenku- čierny LABRADOR. Približne 2 mesiace pri žraní potravy ako varenej tak aj ganuliek sa chveje , niekedy sa mu podlomia nohy a padá. Ide si odpočinuť potom sa vráti a doje.
Celkove vela spí aj ( 20 hod/deň). Zmyslové orgány má dobré – výborné. Dosť schudol,Pred 3 týždaňami sme mu dali tabletky na odčervenia. Čo môže by príčina
Doporučuji návtěvu veterinárního lékaře. MVDr. Zdeněk drozd

Komentář z Romana
Čas: 26. 5. 2010, 23.17

Dobrý den,
pracuji v hot.domě jako recepční, na nočních zde máme ochranku se psem. Onen inkriminovaný pejsek, na kterého se chci zeptat, je labrador, cca 6 – 7 let starý. Poslední rok strašně nepříjemně zapáchá, koupání nepomůže, pach je násládlý, hnilobný. Vloni v létě měl zahnisanou celou bradu,pán mu to čistil peroxidem,po našich urgencích navštívil veterináře,pes dostal antibiotika, jeho stav se na krátký čas zlepšil, zápach byl mírnější. Nyní je ovšem sitace stále horší, zápach je až nesnesitelný, brada ovšem nehnisá, jeho pána(ten má zhoršený čich, takže nic necítí) však nemůžeme dostat k veterináři, pes je prý v pořádku. Můžete mi poradit, o jakou chorobu by se mohlo jednat? Může to být způsobeno stravou? Poslední rok a něco žere téměř výhradně vařená jídla z hospody (nosí mu je pánova přítelkyně – kuchařka).
Děkuji za radu, jsme již zoufalé……
Dobrý den. Zápach může pocházet z tlamy tam je příčinou zubní plak, zubní kámen a zánět dásní. Dále ze srsti a nebo i z pachových žlázek. Pejska musí vyšetřit veterinární lékař a zjistit příčinu. S pozdravem MVDr. Zdenek Drozd.

Komentář z Mirka
Čas: 6. 6. 2010, 21.20

Dobrý den,mám 41/2 roku starou fenku (kříženec),v poslední době často zvrací a včera bylo ve zvratkách hodně krve,byla chvíli apatická a dva dny hůř jedla.Dnes je ale v pořádku až na to,že má už asi tři dny teplý a suchý čumák,občas jakoby kašle,jinak celkem aktivní.Poradte prosím co by to mohlo být.Děkuji moc.
Odpověď. mohlo by se jednat o ledvinné selhání či o žaludeční vřed. doporučuji vám návštěvu lékaře. MVDr. Zdenek drozd

Komentář z Petra
Čas: 2. 10. 2010, 20.51

Dobrý den, mame pětiletou britskou kočku, zničeho nic dostala asi zácpu, pořád chodí na toaletu a nemůže se vykakat, našla jsem v toaletě krev bez stolice, myslíte že bych s ní měla zajít na veterinu? Děkuji moc
Zajděte s ní k lékaři. Zácpa je pouze příznak onemocnění. MVDr. Zdeněk drozd

Komentář z Veronika
Čas: 21. 11. 2010, 13.18

Dobry den, mam petiletou fenku a postupne prestava chodit. Vcera se jestle udrzela na nohou ale dnes uz se nezvedne. ji normalne jen malo pije veterinar ji dal prasky ale nic bliziho nam ktomu nerekl. Chci se zeptat jestli je to je vazne? dekuji
Doporučil bych Vám, nechat ji důkladně vyšetřit, zrentgenovat, vyšetřit krev a orgány dutiny břišní. Lepší bude zkonzultovat to se svým veterinárním lékařem a případně ho požádat, aby Vám doporučil specializované pracoviště. Příčin může být mnoho od pyometry, zánětu ledvin, dehydratace, atd. tady můžeme pouze spekulovat. S pozdravem MVDr. Zdeněk Drozd

Komentář z J. Rydzová
Čas: 25. 11. 2010, 8.04

Mám osmiletou kavalírku. Dobře žere i vyprazdňuje, čilá, ale když stojí, třesou se jí nohy. Začalo to zadními, jako by jí byla zima. Pak to přešlo i na přední, ale nepozoruji, že by měla problém při pohybu. Třes je nepřetržitý. Co to signalizuje a nemůže se to vyvinout v něco pro ni nepříjemného?Děkuji
Odpověď: Doporučil bych ji nechat kompletně vyšetřit.Krev, moč, RTG sono. Třes je pouze příznakem onemocnění. U homeopatických léků b bylo zajímavé použití Gelsémia. To však bez řádného vyšetření není možno, takto, řekl bych laicky, předepsat. S pozdravem MVDr. Zdeněk Drozd.

Komentář z Belaniková Marie
Čas: 2. 12. 2010, 19.46

Máme dvanáctiletou fenku jezevčíka. V červnu ji byla provedena kastrace, v září byly odoperovány dva nádory na mléčných žlazách. Před týdnem se objevilo krvavé oční bělmo s hnisavým výtokem a pokašlávala.Oči jsme proplachovali optalem a aplikovali oftalmo-septonex. Normálně žrala,ale před třemi dny zvracela žlutavý hlenitý výtok při dávivém kašli. Včera už žrala velmi málo, dnes nechce vůbec žrát. Čumáček má teplejší-né horký. Prosím o radu, co to může být Děkuji předem za odpověď. Marie
Odpověď: Může se jednat o banální infekci, ale také o závažné orgánové onemocnění např.selhání ledvin. V každém případě by jste měla co nejdříve navštívit svého lékaře. S pozdravem MVDr. Zdeněk Drozd.

Komentář z kristýna
Čas: 7. 12. 2010, 22.24

Dobrý den chtěla bych se zeptat pokud nevíte co znamená když muj pes(JIMY) nebyl do posud nemocný a dnes jsme zjistili že ma stolici v pořádku bez průjmu,ale má tam i krev děkuji čekám na odpověd napište mi na email děkuji
Odpověď: může se jednat o praskou cévku v tlustém střevě, o zánět stěny střeva, o parazita ve střevě, ale také např. o rakoviné bujení. Krev může také pocházet např. z análních žlázek. Může to být také např. příznak otravy návnadovými jedy na potkany. Je dobré pejska sledovat, zkontrolavat jestli nemá bledé sliznice, jestli není unavený. Pokud by se krev objevovala znovu a nebo pokud by se vám pejsek jevil unavený, bledý, bylo by velmi rozmumné zajít k veterináři. S pozdravem MVDr. Zdenek Drozd

Komentář z markéta
Čas: 31. 12. 2010, 9.16

Dobrý den,máme doma 2-letou britskou kočku,která už jednou byla na operaci kvůli zauzlování střev. Po operaci už bylo vše v pořádku. Ovšem teď jsme zjistili,že nechodí na velkou a jídlo co sní vyzvrací. Mám strach,že zase bude muset jít na operaci. Nejspíš je to nevyhnutelné. Mohu se zeptat,jestli by tomu šlo nějak předejít? Dáváme jí pastu Bezopet na bezoáry,ale jinak jinak nic. A nestačilo by u ní vyvolat jen průjem? Děkuji předem za odpověď

Odpověď: Důležitá je příčina neprůchodnosti. Může se jednat o trichobezoár, invaginaci, nádor či zauzlení střev. V současné situaci je návštěva u lékaře nezbytnou nutností. Zvíře se lehce dehydratuje a může zemřít. Při neprůchodnosti střev bych vám, bez vyšetření, nedoporučoval vyvolání průjmu. Je potřeba kočku stabilizovat a vyšetřit. Podotýkám čím dřív tím líp. S pozdravem MVDr. Zdeněk Drozd

Komentář z Jan
Čas: 4. 1. 2011, 17.33

Dobrý den,pejsek jorkšír,na nose se mu udělá stvrdlina ktérá se časem sloupne(ve tvaru misky)a vše se opakuje.Copak s tím?Děkuji.
Odpověď: Může se jednat o otlak či plíseň, ale to nemohu tvrdit na 100% :-), Zajděte s ním k veterinárnímu lékaři a nechte pejska vyšetřit. S pozdravem MVDr. Zdeněk Drozd.

Komentář z Hanka
Čas: 7. 1. 2011, 9.41

Dobrý den, mám 8 měsíční kočičku, je převážně divoká žije u nás na statku a nyní se usídlila v jedné kukani v kurníku kde spinká jinak pobíha s ostatníma kočkama venku. Od včerejška ji nacházíme ležet v klubíčku je v celku apaticka, abnormálně mazlivá, nežere téměř nechodí spíš se jen pokouší vstat, to končí motáním se dokola a pádem na hlavičku…. Dříve nejevila žádné známky nemoci pouze jí kapeme do jednoho očička cca 1 za 2 dny dezinfekci volně prodejný opthalmo-septonex. Děkuji za odpověď Hanka
Odpověď: Zajděte s ní k veterinárnímu lékaři, čím dřív tím líp. S pozdravem MVDr. Zdeněk Drozd

Komentář z Dorflerova Monika
Čas: 5. 2. 2011, 19.28

Dobry den, chtěla bych se zeptat, čtyř měsíční štěně jorka zvrací bíložlutou pěnu, nema žádnou změnu v granulích, používáme Royal canin pro šrěnata. zvrací tak ob den, někdy ihned po jídle, ale převážně po noční pauze. takže ještě pred podaním prvního jídla. Děkuji za odpověd, pokud je na něj možné odpovědět. Monika
Odpověď: Může se jednat o nachlazení, začervení či dietetickou chybu. Doporučil bych vám klinickou dietu či alespoň kapsičky, nebo namáčet krmení. problém může zmizet po změně krmení po přechodu na jiné granule. Dále odčervit a vyšetřit moč. S pozdravem MVDr. Zdeněk Drozd

Komentář z Renata
Čas: 11. 9. 2011, 17.32

Dobrý den, máme 5 měsíční kočičku, doposud velmi hravou a přítulnou, teď dva dny nejí, straní se a má hodně světlý bledý čumáček, který je studený a lehce vlhký. Jinak vypadá normálně, jen den před tím, co je tak divná zvracela. Začala chytat myši, tak nevím, jestli to může být tím? Mohla od myší něco chytit?
Zajděte s ní k lékaři. Z.D.

Komentář z Fialová Hana
Čas: 29. 9. 2011, 7.40

Dobrý den,
máme 8měsíční fenu Cane Corso. Předevčírem začala zvracet potravu. Potravu vyzvrací až tak po 4hodinách (vnoci i déle – např.ve 20hodinu se navečeří a ve 3.30 ráno to vyzvrací. Včera jí byla podána pouze rýže s mrkví-po tomto jídle zvracela šťávy. Pejsek je i více unavený, více spí. Je to ale hrozná hrdinka a když jdeme ven, tak dělá, že jí nic není. Zdá se mi, že má návyly. Někdy je to naše štěňátko a my si ulevíme, že je vše vpořádku a poté příjde obrat o 180 stupňu, lehne si a jde vidět, že jí není dobře. Prosím o radu, co s ní??? Případně co by to mohlo být???
Moc děkuji za každou radu.
Odpověď: Mohlo by se jedna o cokoliv např. on invaginaci střeva, či o infekci močového měchýře a ledvin, v tom případě se špatně vylučují žaludeční šťávy a potava zůstává nenatrávena. Doporučuji návštěvu u lékaře. S pozdravem MVDr. Zdeněk Drozd

Komentář z Marie
Čas: 13. 10. 2011, 23.07

Dobrý den,chtěla bych poprosit o radu,máme 6.letého křižence z utulku před rokem a pul skolabovál, nemohl se postavit na nohy to trvalo,asi pet minut a pak se vzpamatoval a byl v pořádku ,jeli jsme s ním na veterinu,mněl odebranou krev s výšetřením vše bylo negativní, dnes se vše opakovalo,mněl zrychlený dech,obě uší horké,a padal na jednu stranu,za chvíli se probral a byl v pořádku,chtěla bych poprosít o radu ,co to muže spusobovat jeho stav a jak si máme zachovat ma ho nějak chladít vodou při takové kolize,děkují Marie.
Odpověď: Může se jednat o epileptoformní záchvaty, srdeční záchvat ischemii mozku a o spoustu dalších nemocí. Musel bych pejska vidět, abych se k tomu mohl vyjádřit. S pozdravem MVDr. Zdeněk Drozd

Komentář z Václav Rokoš
Čas: 31. 10. 2011, 5.20

Dobry den, mam 6 leteho jorksirskeho teriera. Jiz druhy den nepretrzite jen chodi po byte se sklonenou hlavou a zrejme si nemuze lehnout. Drive dokazal prospat behem dne i 5 hodin, Na dnesek usnul asi na 3 hodiny a probudil se se strasnym vriskotem, ktery trval cca 10 vterin. Pak me prislo, jako kdyby se nemohl hnout. Vzdy byl aktivni, nyni mi prijde dost apaticky. Stravu prijima dobre. Diky za nazor.
Odpověď Takto se projevuje zánět nervových kořenů v oblasti krku, či výhřez meziobratlových plotýnek na krční páteři. Zajděte s ním k lékaři. S pozdravem MVDr. Zdeněk Drozd

Komentář z Aneta Matysková
Čas: 2. 11. 2011, 12.13

Dobrý den, hledám na internetu online poradnu nebo nějaký informace o kočičích problémech a našla jsem Vás :-) Mám kocourka 14let, žádné větší problémy nemá, krom oušek a že mu vypadala srst na pupíku. Jen sem teď nahmatala pod tlamičkou bouličky a drbe se, všimla jsem si, že se už čumákem neotírá o své oblíbené rohy. Je možné, že se mu ucpaly nějaké žlázy? Je to vážné a co by se s tím dalo dělat? Mohla bych touto cestou poprosit o radu? Předem moc, moc děkuji. S přáním pěkného dne AM
Nemohu vám to zodpovědně říci. Musel bych ho vidět. S pozdravem MVDr. Zdeněk Drozd

Komentář z Katka
Čas: 16. 11. 2011, 0.20

Dobrý den
mám 4 letou fenku Bernardýna. Posledních pár dní je nějaká zvláštní. Vždycky si chodila kam chtěla, od zahrady až po pokoje doma, ale v poslední době se ji nechce vůbec ven, jen se proběhne a je zase zpět doma.Přestala jíst. A příjde mi, že i pít. Začala dýchat stylem, jako by běhala maraton,ale napít se prostě nejde. Vůbec nevím co sní může být:-(.Esi je to jen změnou počasí,fakt nevím. Bojím se o ni. Prosím poraďte. Děkuju
OdpověďZajděte s ní k lékaři Je potřeba ji vyšetřit. Nemohu vám říci co s ní je jestli je to normální a nebo ne. S pozdravem MVDr. Zdeněk Drozd

Komentář z Markéta
Čas: 12. 12. 2011, 12.58

Dobrý den,
máme desetiměsíčního jorkšíra a včera zvracel. Občas dělá (tak jednou za dva měsíce), že se mu asi jakoby zvedá žaludek a začne se trochu dávit, ale nikdy nezvracel, až včera po tom, co se tak pětkrát během dne takhle dávil. Od té doby nic a je v pořádku. Můžu se zeptat, čím to může být, že se mu takhle občas zvedá žaludek? Jestli je to normální, dostává převážně jen granule a trávu nežere.
Dále jsem se ještě chtěla zeptat, asi před měsícem začal ráno zničehonic kulhat na zadní nohu, tak jsme s ním šli hned k veterináři a tam aniž by ho více prohlédli řekli, že má špatné vazy a šlachy a že se to později operuje a zatím, že nám dají vitamíny a že tam má ještě k tomu zánět. Dostal injekci, na které jsme měli ještě chodit celý týden, ale vzhledem k tomu, že už ani na té veterině skoro nekulhal a hned jak jsme odešli tak přestal úplně, na injekce jsme nešli. Vitamíny na zpevnění šlach a vazů mu dáváme, ale chtěla jsem se zeptat, jestli je možné, že by to doktorka poznala takhle bez rentgenu a tak (když ten pes už tam prakticky ani nekulhal). Docela mě vyděsilo, že by nás čekala operace apod.
Děkuji,
M.M.
Odpověď: To že občas pejsek vyvrhne potravu může být normální. Doporučoval bych Vám granule před podáním navlhčit. zalít je vlažným vývarem, neslaným nemastným, a po chvilce je podat pejskovi.
S tím kulháním. Yorkšíři mívají problémy s dislokovanou patelou, čéškou, která je u nich nejčastější příčinou kulhání.Bohužel nemohu říci proč kulhal Váš pejsek. To je lepší konzultovat s vašim veterinárním lékařem. S pozdravem MVDr. Zdeněk Drozd

Komentář z Anonym
Čas: 26. 12. 2011, 23.05

Dobrý den, máme staršího kocourka ktereho uz delsi dobu trapi boleni zubu a v tlame mu vznika hnis. ma zapach s ust, je kastrovany, nikdy nemel zadne problemy, pouze par ran po rvackach. Muzute mi prosim poradit zda je mozne necim dezinfikovat tlamu?? dekuji moc za odpoved Petra
Odpověď: U svého veterinárního lékaře dostanete preparát Gingisan, antibiotika Stomorgil a jiné.. Doporučil bych Vám nechat kocourkovi ošetřit zubní kámen a bolavé zuby vyndat, uleví se mu. S pozdravem MVDr. Zdeněk Drozd

Komentář z Lenka
Čas: 28. 12. 2011, 16.50

Dobrý den,mám 15 ti letou kočičku u ní se objevil nádor v puse na patře,je ve velikosti asi 2 centimetrů.Krev i rentgen jsme absolvovali.Kočka my nežere,tak stravu podávám v injek.stíkačče a ubývá na váze.Mam dotaz,doktor řekl, že je to v tlamce celoplošné,tak se to nedá operovat,je to možné?Děkuji
Odpověď: Pokud Vám to řekl Váš lékař veřte mu. Po zákroku který by odstranil nádor i s přilehlou tkání, tak jak se to u maligních nádorů musí udělat, by kočička nepřežila. Zákrok by ji znemožnil pít žrát a navíc, měla by bolesti. V 15 letech je to pro ni složité. Ale zkuste to probrat ještě s Vašim lékařem a zeptat se ho zda li by vám nedoporučil veterinárního onkologa a s ním to prodiskutovat. S pozdravem MVDr. Zdeněk Drozd.

Komentář z Lucie
Čas: 8. 1. 2012, 14.00

Dobrý den, mám dvouletého kocoura a nehorázně mu zapáchá z úst. Tak bych se chtěla zeptat, jestli mu mohu zakoupit sprej v lékárně pro dezinfikaci, nebo jestli vyrábí něco speciálního pro kočky.
Děkuji
Navštivte svého veterinárního lékaře. Doporučuje se např antibiotikum Stomorgil. Z.D.

Komentář z Lenka Vítková
Čas: 10. 1. 2012, 13.51

Dobrý den máme cca roční kočičku, chytá myši ale je normálně očkovaná. Dnes jsme si všimli, že má bledý studený čumáček, který je také vlhký. nic jiného jí není. Nevíte co jí může být? A co stím? děkuji za odpověď Vítková
Mouhu vám poze doporučit navštívit vašeho veterinárního lékaře. K stanovení diagnozy je nutné vyšetření pacienta. Z těchto příznaků nejsem moudrý. S pozdravem MVDr. Zdeněk Drozd

Komentář z Jana
Čas: 13. 1. 2012, 14.47

Dobrý den,máme 6letého bern.salaš.psa,jelikož tam osobně nejzdím denně(jezdí tam ale vždy někdo z rodiny)nemohu říct,kdy přesně to začalo,výrazně nám zhubl a když ke mě včera došel tím stylem,že se připlížíval,tak sem zjistila,že nevidí!!!Oči má červené,jídlu asi moc nedá a fakt si vzal z ruky asi jen 3granule!!Vterinářka poradila vzít v neděli moč,nevim jak se to dá zvládnout,pak prý se rozhodne další postup!Jaký je Váš názor na tento postup?Není lepší vzít hned krev?Děkuji
Poraďte se s Vaší lékařkou, v odběru krve nevidím problém.S podravem MVDr. Zdeněk Drozd

Komentář z Pavla P.
Čas: 20. 1. 2012, 8.23

Dobrý den, zhruba 15 letá kočička,celoročně žije venku, není kastrovaná,(i přes svůj věk ještě v srpnu měla koťátka) před lety přišla o levé očičko. Trpí ušním svrabem, bohužel se nenechá ošetřit, natož někam převézt.Dostali jsme od vet.lékaře přípravek k nakapání do zvukovodu, ale většina pokusů je marná. Hlavní problém je , že kočička zhruba před 14 dny začala kulhat, poté to přestalo, za pár dní opět.Už zhruba rok musí při chůzi odpočívat, vydýchávat se,ale to je asi v tomto věku přirozené.Nyní je ve stavu, kdy k chůzi používá převážně přední nožičky, zadeček vleče po zemi,ocáskem se zdá, že hýbe.Snaží se jít i zadníma nožičkama,ty vypadají že nejsou ochrnuté ale jakoby ,,vyháklé,,z kyčlí.Netahá je za sebou, při pohybu je pravidelně střídá jako při běžné chůzi,ale je při tom jakoby přičaplá u země.Hodně se kolíbá do stran a je vidět, že se dost namáhá, přesto ale chodí, kam ji plot, či škvíra pod ním pustí.Nevím jestli má bolesti,protože i přes svůj stav neustále někde cestuje.Nezabrání ji v tom ani to, že napadlo trochu sněhu.Pěkně jí, hlavičku nám vnucuje k hlazení, přede si,chuť do života zjevně má.Co se mohlo kočičce přihodit? Děkuji za odpověď Pavla
Odpověď : musel bych jí vidět jedná se, podle vašeho popisu, asi o úraz. Ale může jednat také např o onemocnění ledvin, musel bych ji vidět a vyšetřit. S pozdravem MVDr. Zdenek Drozd.

Komentář z Jarka
Čas: 21. 1. 2012, 1.53

Dobrý den,
mám dvanáctiletého kocourka. Před Vánoci začal krvácet z pusy. U veterináře mu byl po vyléčení zánětu 3.1. odstraněn zubní kámen a vytrženy dva zuby. Po zákroku mu byly podány ještě dvakrát antibiotika a při poslední kontrole 6.1. se zdálo být vše v pořádku. Tento týden ve čtvrtek začal mít opět v tlamičce krev. Domnívala jsem se, že se jedná opět o zánět dásní. Dnes nám bylo u veterináře řečeno, že se nedá již nic dělat, že má v tlamičce rozsáhlý nádor. Je možné, aby nádor propukl za dva týdny v neodstranitelném rozsahu. Předem moc díky za radu.
Ano i to je možné. Doporučil vzít vzorek na histologické vyšetření. Z.D.

Komentář z mandikova
Čas: 7. 2. 2012, 12.20

Dobrý den, mám 5 leteho kocourka, který trpí na záněty močového měchýře (od prosince ho máme podruhé za sebou a před tím v létě). Dle vyšetření našeho veta,nemá žádné kameny a antibiotika zaberou vždy jen na chvilku a pak se zánět objeví znovu. Vyzkoušeli jsme již troje různá antibiotika, z granulí jsme přešli na kapsičky ředěné vodou aby kocour více pil. Navíc dostává denně vitamín C ale PH má stále vyšší než by měl mít. Hledám ještě názor dalšího veterináře na možnosti léčby, třeba budete mít zkušenost ještě s nějakou léčbou, která by zabrala. Děkuji moc.
Odpověď: Musel bych ho vidět, seznámit se s případem a celou medikací. Vyšetřit moč, doporučit dietu by byly první věci které bych řešil. S pozdravem MVDr. Zdenek Drozd.

Komentář z Katka
Čas: 9. 2. 2012, 15.14

Dobrý den, pátý den máme doma 3 měsíční štěně, je velmi hubené, první 3 dny jedlo všechno a s chutí, poslední 2 dny má teplejší suchý čumáček a skoro nejí ani nepije, nají se jen kolem půlnoci malé množství namočených granulek. Po ránu je veselé a hravé, čumáček je studenější, ale pak celý den leží a nechce ani pamlsek, který mu předtím velmi chutnal. Jak můžeme pejskovi pomoct, máme navštívit veterináře? Děkuji
Odpověď : Může se jednat o stres se změny prostředí, ale také o počátek nemoci. pokud nemá průjem , zácpu, bolest či zvýšenou teplotu asi bych nechal v klidu , aby se s tím srovnal. Zodpovědně to nemohu tvrdit bez řádného vyšetření.S pozdravem MVDr. Zdenek Drozd.

Komentář z michaela
Čas: 16. 2. 2012, 13.17

Dobrý den,mám 5 ti letou kočičku a už týden nejí.Lékařka jí píchala 7 dní antibiotika, protože má zvěšené ledviny, ale kočka už 5 dní nejí a jen pije.Teď ještě začala přepadávat
na stranu.Je hrozně zesláblá, ale nechce nic sníst zvedá se jí žaludek při každém pokusu jí nakrmit.Doktorka řekla, abychom jí zajedli, ale jak když nic nechce.
Děkuji
Doporučoval bych zkontrolovat ledvinyuzní a infuzní terapii. S pozdravem MVDr. Zdeněk Drozd.

Komentář z Martina
Čas: 7. 3. 2012, 19.46

Dobrý den, mám 7-i letou kastrovanou kočku, která se mi pohybuje jak doma tak venku. Při poslední návštěvě u veterinářky jsem vzpomněla problém, který se u ní sem tam objevuje. Funguje naprosto normálně, co se týče vyprazdňování a stravování. Jde o to, že třeba spí a z ničeho nic se probudí, jak když střelí popoběhne dál, sedne, vztekle mrská ocasem a jako kdyby afektovaně začne vylizoval některé místa na těle. Někdy je to otázka chvíle a někdy ji to trápí i celý den. Natočila jsem to a nahrávku pustila veterinářce, ta řekla, že jde vidět, že ji něco zlobí. Zkontrolovala, zda nemá blechy a aplikovali jsme frontline. Bohužel to pokračuje.Ještě jsem zmínila, že se jí to začalo objevovat od aplikování nějakých injekcí, kterýma ji přeléčili posledně. To po jedné injekci jsme jeli zpátky na veterinu, protože mi začala přesně tohle dělat a veterinářka si myslela, že to alergická reakce. Na to mi nyní řekli, že je možné, že jí ten lék rozjel nějaký tik. Zkoušela jsem něco najít na netu, ale nepodařilo se mi to, proto se zkouším zeptat u Vás. Prosím, nemáte s tímto nějakou zkušenost?? Ráda bych jí pomohla. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, může se jednat o cokoliv, od pachových žláze, až po infekci v močovém traktu. pár krát jsem se s tím setkal, ale spontálně to vymizelo. Doporučil bych vám utřídit si informace, po čem se to objevilo, kdy se to objevuje. další věc asi bych to neřešil analgetiky či steroidy. S pozdravem MVDr. Zdenek Drozd.

Komentář z Jiří Lukáš
Čas: 8. 3. 2012, 16.46

Dobrý den.
Před 10 dny jsme si koupili Mainskou mývalí kočičku – stáří 4 měsíce. První den vůbec nejedla ani nepila ale od druhého dne už pojídala granulky ( royal canin ) pro koťata i pitný režim se upravil. Poslední tři dny se u koťěte objevil průjem kde ve stolici se objevuje i větší množství světlé krve! Navíc jsme si všimli že i více pije, přitom nic nevykazuje známky nějaké nemoci, je hravá, aktivní, během dne několikrát chroupá granule. Proguglil jsem net a zajímalo by mne zda se jedná o závažné onemocnění, či pouze špatný výběr granulí – dle zkušeností z diskusí. Jelikož nám nedávno uhynula dvouletá mainská mývalí kočka na vrozenou vadu srdce a nové kotě jsme přinesli od stejného chovatele mám obavu zda není něco špatně už u chovatele! Bylo by asi dost nešťastné kdyby došlo ke konzultaci s chovatelem v případě že by jsem se rozhodl kotě vrátit a požadovat zpět nemalé finance za pořízení kotěte.
Odpověď: Při změně prostředí probíhá silný stres, zvíře ztrácí svou rodinu, projevuje se to mimo jiné zácpou a poté průjem. Také se může objevit toxoplasma. asi bych kotě nevracel ale navštívil bych veterináře.S pozdravem MVDr. Zdenek Drozd.

Komentář z jana
Čas: 15. 3. 2012, 10.21

Dobrý den,mám 8letou fenku křížence stř.velikost,které se v posledních 4 týdnech ucpávají pachové žlázy. Předcházelo tomu zvracení a průjem,léčené veterinárním lékařem.Po vymačkání žláz ,po třech až pěti dnech začne tahat zadek .To se opakuje stále dokola.Odčervována je pravidelně.děkuji za odpověď.
Odpověď Do análních žlázek se aplikuje antibiotikum tím se stav zklidní. Důležité je vědět jaký sekret se tam nachází, či je tam krev nebo leukocity, potažmo hnis. S pozdravem MVDr. Zdenek Drozd.

Komentář z alena
Čas: 9. 4. 2012, 9.43

Dobry den.
Nas 15.tilety bisonek chodi dokola,zastavi se v koute,jako by neco hledal a zas odejde.Spatne vidi,ma v ocich modre kruhy a spi na gauci hlavou dolu.Byl na vysetreni krve,vysledek v poradku.Semtam dostane slaby tres celeho tela.Uz mu nechutnaji ani granule ani kapsicky pouze varene drubka.Cim by jsme mu mohli pomoci,je to hlavni clen nasi rodiny.
Dobrý den, 15 letý bišonek už má na takové stavy nárok. Zkuste se ho snažit pochopit. Zmatenost se v takovém věku u pejska může objevit.S podravem MVDr. Zdeněk Drozd

Komentář z Zdenka Babicova
Čas: 12. 4. 2012, 15.13

Dobrý den,mám doma kočtátko,které se knám zatoulalo a od té doby s námi je.Vyrostla z ní trošku větší kočička,ale máme problém v tom,že nám přestala jíst a je taková malátná a furt kašle a má takové divné nádechy.Prosím poradte co máme sní udělat,stále nechce jíst.Děkuji..
Zajděte s ní k lékaři. Pokud je jak popisujete nemocná musíte vyhledat odbornou pomoc.S pozdravem MVDr. Zdeněk Drozd

Komentář z Lenka Čápova
Čas: 13. 4. 2012, 7.40

Dobry den mám 11leteho jezevčíka.Nedávno prodělal zánět ledvin,vše je už v pořádku,ale narostlo mu strašně bříško a zdá se mi,že ho má čím dál větší.pan veterinář mi řekl,že se mu to stratí.Poradte mi co mám dělat.děkuji za radu.S pozdravem Lenka Cápová
Odpověď : Zavolejte mi prosím. Doporučil bych vám infuzní terapii NaCl a kontrolu krve. S pozdravem MVDr. Zdeněk Drozd

Komentář z Kateřina Bukovjanová
Čas: 16. 4. 2012, 10.32

Dobrý den, máme doma 5 letou fenku křížence dosud nebyla nemocná. Je pouze alergická na vosí píchnutí. Před třemi týdny začala zvracet a měla průjem. Skončili jsme na veterině – 3 dny kapačky, antibiotika, dieta. Zánět žaludku a střev. Dnes je v pohodě. Minulý týden ji asi z největsí pravděpodobností píchla mladá včela – večer se najednou nahrbila, zkroutila a divně zvedala nožky – trvalo to chvíli, od té doby je neklidná, pak apatická. na druhý den jsme byli u veterináře a dostala injekci dithiadému, pak spala. Poslední tři dny má tiky pravého ouška, neustále třepe hlavou, škuby se rozšířily i na zadní nožky, takže se nemůže pořádně vyspat, musím ji vzít na klín a držet. Pak se proběhne jako nic a za chvíli kulhá na obě zadní nožky a dáváje nějak divně od sebe. Mám pocit , že i mrká každým okem jinak a hlavně je velmi smutná. Chvilkama nám ale připadá zase normální. Stravu přijímá normálně.
Musel bych si ji vyšetřit. Může to být cokoliv. S pozdravem MVDr. Zdeněk Drozd

Komentář z Pavla
Čas: 18. 4. 2012, 17.50

Dobrý den, máme 7 letého zlatého retrývra. Včera a dnes zvracel – je jen o piškotech a vodě, dnes se špatně zvedá na zadní, vypadá unaveně a polehává. Chuť k jídlu má. Děkuji za odpověď.
Zajděte s ním k lékaři. S podravem MVDr. Zdeněk Drozd

Komentář z vlasta Mihališinová
Čas: 20. 4. 2012, 20.07

Dobrý večer, máme doma 7 měsíční pumu americkou a najednou se nemůže postavit na zadní nohy, stopne si, ale hned si zase lehne.Jinak jí, pije, chtěla by si hrát, mazlí se.
Byli jsme na retgenu páteře, kloubů – nic nenašli, brali ji krev a také vše v pořádku.poraďte co by to mohlo být.
Děkuji za radu.Vlasta
Musel bych ji vidět. Otázka je například tonus svalstva vakcinační schéma, neurologické vyšetření, krmivo atd.S podravem MVDr. Zdeněk Drozd

Komentář z Lenka Čápova
Čas: 24. 4. 2012, 15.49

Dobrý den pane doktore.Omlouvám se že jsem nevolala,ale byla jsem v nemocnici.Byla jsem znovu se svým pejskem u veterináře,prý má vodu v bříšku naordinoval mi Furon a pak Enap5.Jedná se o toho 11letého jezevčíka o kterém jsem vám psala.Co myslíte pomůžou ty prašky?Děkuji vám moc za radu,kdybyste nebydlel tak daleko ráda bych vas se svým pejskem navštívila.Ještě jednou děkuji.L.Čápová

Komentář z Martina
Čas: 28. 4. 2012, 15.02

Dobrý den pane doktore.Máme doma 7 měsíční koťátko a žere jen kapsičky, protože granule jí nechutnají.Kočička je velice živá a tak neustále dovádí.Ale bojím se jestli není nemocná, každý kdo k nám přijde, říká že je kočička dost hubená, ale denně dokáže sníst i 2 – 3 kapsičky.Také jsem si všimla, že má světlou stolici. Je to normální ? Děkuji Martina
Může se jednat o typ Phosporus. jedinec je hubeny a má žlutou stolici a spoustu dalších příznaků. Ale nemusí to znamenat že je nemocná. U ní to může být normální.S pozdravem MVDr. Zdeněk drozd

Komentář z Renata Kadlecova
Čas: 11. 5. 2012, 6.44

Dobry den mame rocni kocicku nasli jsme ji na zahrade cela se klepala a nemuze na zadni nohy.Dneska rano zacala mit hlenovity krvavi vytok.Myslite je to hodne spatne.Dekuji za radu
Musíte s ní k lékaři. MVDr. Zdeněk Drozd

Komentář z simona
Čas: 16. 5. 2012, 23.18

preji hezky vecer,

dnes jsem navstivila veterinarku s tim,ze se moji fence zanet oka nijak nelepsi a ze stale mzoura,jinak ze zacervenale koutky teda zmizeli.lecila jsem ji s tim od 11.5.dnes si veterinarka vsimla ,ze ma fenka divne postavene usi a oci do sikma,okamzite vzala knihu „nemoci psu“a usoudila ze ma tetanus.veterinarka ji hned nasadila antibiotikum a serum proti tetanu,zatim mam kontrolovat jestli chodi pravidelne na wc jestli pije a ji a kolik,zatim v poho jen jidlo teda spatne kouse ,ma usi v divne poloze jako by se bala a nenarovna je normalne a ocima mzoura.jeste me napadlo jestli nemuze byt nemocna kvuli klisteti…zranila se pred 10ti dny ve vode v rybnice utrhla si kus nehtu,vsimla jsem si toho az vecer to jsem ji ranu osetrila septonexem a dala jsem ji na to framikoin v prasku a nohu jsem ji na ten vecer ovazala,druhy den uz to mela celkem v poho.dekuji za odpoved
Vaše paní doktorka je odborník věřte jí. S pozdravem MVDr. Zdeněk Drozd

Komentář z Jana Tlukovská
Čas: 18. 5. 2012, 18.54

Dobrý večer, mám doma kocourka, který mu se jakoby ta vnitřní víčka nevrací, má je asi v půlce očí. Když sedí, má je pořád zavřený. Ale jinak jí jak by měl a má chuť si hrát. Prosím, poraďte mi, nevím co mám s tím dělat. Děkuji za odpověď a přeji Vám hezký zbytek večera. Jana T.
Zajděte s ním k lékaři. Má zánět třetích víček to ukazuje na chronické onemocnění. S pozdravem MVDr. Zdeněk Drozd

Komentář z lenka
Čas: 26. 5. 2012, 7.29

dobry den chtěla bych se zeptat koupily jsme s od jednoho pana 3 měsični fenečku maltezačka pan si ji koupil od jedne pani aten pan se o ni nestaral věčně byla sama doma atd ad a jak jsme ji přivedly domu daly jsme ji granule ktere vubec nechtěla pak trochu jedla a tak jsme ji vyměnily jine ktere ji normalně ale začla kakat jen rano vždy kaka normalně a potom trišku prujmově chěla bych se zeptat zda li se nemusim bat nebo mam jit k veterinařovi popřipadě co mam dělat je normalni vesela hrava v klidu pije čura normalně akorat vždy rano to kakani normalně pak prujem diky moc za odpověd mam poprve psa takže nic moc o tom nevim diky lenka
Dobrý den, myslím, že se nemusíte bát. Ale k veterináři s ní zajděte na odčervení a očkování. tam mu svůj problém sdělte. S pozdravem MVDr. Zdeněk Drozd

Komentář z Světlana
Čas: 29. 5. 2012, 20.01

Dobry vecer mam 3 leteho kocoura je vykastrovany mnel problemy s kuzi v prubehu 9 mesecu bral 3 krat antibiotika,doktor rzekl ze ma na neco alergii ,tak jsem prestala davat kapsicki a zacala krmit cersvym masem,pred tim jsem odcervila kocoura, a suchi ma Royal Canin na kuzi a srst.Maso davam od 14.5 a ted jsem vsimla ze na velkou chodi 1 krat za 3 dni a uz par dni neji vubec maso a suchi taky neji.Energii ma my se spolu hrajeme.Chtela jsem se zeptat co mi poradite,co by to mohlo byt?
Těžko radit, když jsem ho neviděl. Musel bych vyšetřit. S pozdravem MVDr. Zdeněk Drozd

Komentář z stočkova
Čas: 13. 6. 2012, 22.24

dobry den mam 4letou jorkširku zaclo to tak pred mesicem rano a vecervzdy se schbi pak si lehne a zacne vriskat jako by byla v krečich je až apaticka pak si lehnr tak hodinu odpočiva a je v pohode a zveda levou predni packu tak to trvalo mesic pak 14dni byla dobra a ziva ona je hodne temperamentni a ted od nedele to je znovu ale tva to cely den proste spi tak 2krat dene za breci ma varici cumak az mokry rychle dycha pak dostane injekci je v pohode 8hod.a pak to jede znovu u doktoru jsme vic jak doma a žadny si nevi rady dekuji zy odpoved
Typl bych to na problém s krční páteří. Z.D.

Komentář z JIRKA
Čas: 4. 7. 2012, 6.50

dobry den, nase rok a pul leta fena, mela trzne poraneni na zadni noze, stehnu, zrejme od jineho psa. dostala dlouhodobou injekci antibiotika. do vecera byla uplne normalni ale pak prisla ztuhlost a chodila velmi pomalu a nechtela si ani lehnout. druhy den mela zase problemy s chuzi. myslite si ze je to injekci? jinak je velmi cila a akcni, ted jen lezi, spi, kouka. Zere a pije normalne. dekuji. J.M.
Proberte to s vašim lékařem, já nevím co ji dal za injekci. Z.D.

Komentář z Hana
Čas: 22. 12. 2012, 0.03

Dobrý den. V létě jsme dostali dvě koťata – koucourka a kočičku. Po nějaké době se u nich objevilo povislé bříško (asi jako dospělá kočka po porodu). Zdá se, že jim to v ničem nevadí. Ale máme obavu, co se stane, když kočička zabřezne. Nebude mít problémy? Nepojde? U našich dřívějších koček jsme to nikdy neviděli.
Odpověď: Musel bych si je vyšetřit. Může se jednat o začervení nebo o ascites. Zodpovědně vám to říct nemohu. Z.D.

Komentář z Kristýna
Čas: 24. 12. 2012, 11.19

Dobrý den mám 8 letou fenku a má bloklé plotýnky syce dostala léky , ale nejí a nepije musím jí to nutit. Vždy byla hravá a čilá jenže teďkom momentálně není je přešlá.Chtěla bych požádat o radu co se sní děje a jak jí mohu pomoci. Předem děkuju.
Zajděte s ní k vašemu lékaři a konzultujte to s ním. Nevím čím ji léčí. Z.D.

Komentář z Radovan
Čas: 22. 3. 2013, 0.29

Dobrý den,chci se prosím zeptat-
Dnes mě moje kočička Natálie uhynula u veterináře přímo na stole- ještě do ní nestačil ani říznout.
U kočičky která byla stará přes 12. let, chovaná výhradně v bytě, nikdy nechodila ven, kastrovaná nebyla, pravidelně očkována- minulý týden jsem ji při koupání nahmatal bulku na břiše.
Šel jsem s ní k veterináři a ten mě doporučil bulku vyřezat a provést kastraci. Tak mě objednal na operaci, na dnešek.
Kočičku teda převzal na operaci- dal ji podle papíru který mě vydal Narketan 0.1ml a Narcostar 1ml a ještě do ní ani neřízl a říkal že kočka po podání sedativ zmodrala a přestala dýchat- že prý ji selhalo srdce.
Zajímalo by mě přesně co se kočičce stalo, tak jsem ji nechal dát na pitvu, a ještě jsem teda řekl veterináři ať teda vyřeže tu bulku a pošle na histologii, pro můj klid- abych věděl zda nebyla zhoubná.
Už se mě to stalo z kočičkou podruhé- poprvní kočička po kastraci zemřela na vnitřní vykrvcácení- zjistili při pitvě a teď tato kočička Natálie zemřela již při aplikaci narkózy.No bohužel máme to tu všichni vypůjčené

Dobrý den. To co se stalo mne velmi mrzí. Ale nemohu se k tomu vyjádřit. Zvíře jsem nevyšetřil a neznám příčinu úhynu. Možná bych vám doporučil pitvu. Pouze mi nesedí dávka narkotik , ale může se jednat o překlep.S pozdravem MVDr. Zdeněk Drozd

Komentář z Petra
Čas: 18. 12. 2013, 12.33

Dobrý den, chtela bych se zeptat,byli jsme u veterinare s mym kocourem protoze mel prujmy a po každém jídle zvracel..vet rikal ze ma katar střev tak mu dal inekce a antibiotika. ..je to druhy den co je bere a nastesti nezvraci ale ani se nevyprazdnuje…tak nevim jestli je to v pořádku. .ted mu davam jen varene kureci maso a po troskach…dekuji za odpověď
Pokud měl prázdný trávicí trakt, může chvíli trvat než se naplní a začne vyměšovat. Zkonzultujte to ze svým lékařem. S pozdravem MVDr. Zdeněk Drozd.

Komentář z Honza P.
Čas: 26. 12. 2013, 8.05

Dobrý den, chci se zeptat, co by mohlo být kočce, když prohýbá tělo, jakoby se plížila, ale vždycky přitom mručí, chodí v takovém podřepu, jakoby se opírala o zadní. Brečí, jídlo jí, ale je na ni vidět, že není něco v pořádku. Děkuji
Nemrouská se? Z.D.

Komentář z zuzana
Čas: 20. 10. 2014, 10.01

dobrý den.mame doma půlroční štěně bišonka (fenka) auž 5 dní se mus třída průjem stuhou stolici,ale většinou prujmovita v které se nacházi krev a hleny.Na stolici je tmavší krev a pri prujmu ma světlou. Ale jinak je aktivní,ji i pije
Odpověď: Má zánět tlustého střeva. Potřebuje vyšetřit a léčit. příčina může být v změně stravy, parazitech, infekci atd. Zajděte s ní k lékaři. MVDr. Zdeněk Drozd

Napsat komentář